שאלות נפוצות

1

מהי צרבת?

צרבת היא תופעה נפוצה, אשר אנשים רבים נאלצים להתמודד עמה במהלך חייהם. 

צרבת מתבטאת בתסמינים של כאב צורב ותחושת בעירה במרכז החזה, מאחורי עצם החזה. לעיתים תחושת הצריבה יכולה להתפשט לכיוון הגרון. התסמינים לרוב מופיעים לאחר ארוחה, יכולים להחמיר בזמן שכיבה או בהתכופפות קדימה ועלולים להופיע גם בלילה.  

 

2

כיצד מתרחשת צרבת?

צרבת יכולה להתרחש כתוצאה מעליית תוכן קיבה אל תוך הוושט. הוושט הוא צינור שרירי חלול שמתחיל בלוע ומסתיים בקיבה, דרכו עובר המזון שנבלע מהפה לקיבה.

בחלק התחתון של הוושט קיים סוגר (שריר טבעתי) אשר נהיה רפוי ("משתחרר") בזמן הבליעה ובכך מתאפשר מעבר של מזון ונוזלים לקיבה. לאחר מכן, הסוגר מתכווץ ("נסגר"). תפקידו של הסוגר הוא למנוע עלייה של מזון ומיצי קיבה חומציים לוושט. כאשר הסוגר לא מתפקד כראוי (למשל נהיה רפוי באופן לא רגיל או נחלש), מיצי הקיבה ולעיתים אף מיצי מרה יכולים לעלות לוושט ולגרום לצרבת. הקיבה מייצרת חומצה חזקה האחראית על עיכול המזון שאנו אוכלים. הרירית בדופן הקיבה עמידה בפני חומצת הקיבה – בניגוד לוושט. לכן, כשהחומצה מגיעה לוושט היא גורמת לתחושת הצריבה ובמקרים מסוימים לנזק.

3

האם נכון שצרבת היא בסך הכול תחושה לא נעימה, אך אין בה נזק?

לא נכון! צרבת היא לא רק תחושה לא נעימה הפוגעת באיכות החיים. חשיפה ממושכת של הוושט לחומצת הקיבה עלולה לגרום לנזק כגון: דלקת של הוושט, כיבים בוושט, היצרות של הוושט, שינוי בתאים של הוושט אשר קשור בעלייה ברמת סיכון נמוכה להתפתחות של סרטן הוושט.

4

מהי תנוחת השינה המומלצת למי שסובל מצרבת בלילה?

מומלץ לישון עם הראש מוגבה, באמצעות הגבהת אזור הראש של המיטה (לא על ידי כריות). בדרך זו מסייע כוח הכבידה למנוע ממיץ קיבה לחזור מן הקיבה אל תוך הוושט ובכך למנוע צרבת.

5

האם ניתן לטפל בצרבת על ידי דיאטה מתאימה?

הימנעות ממוצרי מזון ומשקאות מסוימים שגורמים להופעה או להחמרה של צרבת יכולה להקל. לאחר שמזהים אילו מזונות ומשקאות גורמים להופעה או להחמרה של צרבת, כדאי להימנע מצריכתם כדי לבדוק אם מושגת הקלה. 

6

למה מיועדת התרופה אומפרדקס-Z ®?

אומפרדקס-Z ® מיועדת להקלת תסמינים הנובעים מזרם חוזר של חומצה מהקיבה לוושט (לדוגמה צרבת) המופיעים בתדירות של לפחות יומיים בשבוע, במבוגרים מעל גיל 18, למשך עד 14 יום.

אם התסמינים מחמירים או אם התסמינים לא משתפרים או נמשכים לאחר 14 יום – יש לפנות לרופא. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש.

7

האם ניתן להשתמש באומפרדקס-Z ® במהלך היריון?

אין ליטול את התרופה מבלי להתייעץ עם הרופא אם את בהיריון, עשויה להיות בהיריון או מתכננת היריון.

יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל Omeprazole