משתמשים במשככי כאבים? הכירו חומרים פעילים נפוצים המשככים את הכאב

למי מאתנו אין בתיק משכך כאבים למקרה הצורך? אבל האם אנחנו גם מכירים את החומרים הפעילים שנמצאים במשככי הכאבים? הגיע הזמן להכיר שני חומרים פעילים נפוצים המקלים על הכאב שלנו, להבין במה הם מועילים לנו, איך הם עובדים וכיצד להבדיל בין משככי הכאבים השונים בהתאם לצורך שלכם. שיעור במשככי כאבים למתחילים

איבופרופן: החומר הפעיל שהשימוש בו התחיל באנגליה והתפשט ברחבי העולם

איבופרופן הוא חומר פעיל ששייך למשפחה של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים. הוא חומר פעיל נפוץ במשככי כאבים רבים. איבופרופן, פועל באזור הכאב באופן הבא: כשמגיע איבופרופן לאזור הכאב, הוא חוסם את ייצורם של חומרים שומניים הקרויים פרוסטגלנדינים, היכולים להשפיע על רמות הכאב. מאז שנות ה-80 הוא הפך לאחד מהחומרים הפעילים הנפוצים במשככי כאבים ברחבי העולם.

מצלצל לכם מוכר ולא במקרה: פראצטמול

פראצטמול גם הוא אחד החומרים הפעילים הנפוצים במשככי כאבים. בני אדם רבים בעולם נוטלים תרופות המכילות אותו. החומר הפעיל הזה נחשב לבטוח יחסית, ומשתמשים בו אף בילדים.

לעיתים הוא החומר הפעיל היחיד ואילו בחלק ממשככי הכאבים הוא משולב עם חומרים פעילים נוספים. ככל הנראה, פראצטמול מצליח לשכך כאבים באמצעות השפעה על מערכת העצבים המרכזית.

שילוב חומרים פעילים: טובים השניים מן האחד

בשנים האחרונות, התחולל שינוי בתפיסת הטיפול המשלבת את שני החומרים. בעבר התפיסה הרווחת הייתה שיש להפריד בין שני מרכיבים פעילים אלו. כיום, סקירת מחקרים מראה כי שילוב של פראצטמול ואיבופרופן, מוביל להגברת ההשפעה של משכך הכאבים. באחד המחקרים ההשוואתיים המבוסס על דיווחי מטופלים, שבמסגרתו השתתפו 122 אנשים אשר עברו עקירת שן בינה (הליך מכאיב לכל הדעות) נמצא, שמשכך הכאבים שהכיל את שני החומרים הפעילים, היה יעיל יותר בשיכוך כאבים בכ-30% בממוצע מול מינון יומי זהה של פראצטמול או איבופרופן בנפרד.

graph

לאחרונה, כמענה על הצורך במשככי כאבים יעילים יותר המבוססים על השינוי בתפיסת הטיפול, הושקה בישראל תרופה ייחודית המשלבת את שני החומרים הפעילים איבופרופן ופראצטמול בקפלייה אחת- קומבודקס.

לסיכום, למדנו כמה דברים: ראשית הכרנו את החומרים הפעילים שבאים לעזרתנו כשאנחנו משתמשים במשכך כאבים המכיל את החומרים הפעילים, פראצטמול ו/או איבופרופן. כמו כן הבנו כי שילוב שני החומרים (כמו במקרה של קומבודקס) יכול להפוך את משכך הכאבים שלכם לאפקטיבי יותר, בהשוואה מול כל משכך כאבים המכיל את החומרים הפעילים בנפרד במינון יומי זהה.

img2

ניתן להשיג ללא מרשם רופא בכל קופות החולים, בתי המרקחת ורשתות הפארם

יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל Ibuprofen ו-Paracetamol

 

 

עלון לצרכן